فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

مقاله درمورد بررسي عواقب بي توجهي به هنجارهاي جامعه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 5

 

موضوع :

بررسي عواقب بي توجهي به هنجارهاي جامعه

مقدمه :

قبل از آن كه اشاره اي به پيامدهاي ناهنجاري داشته باشيم بهتر است ابتدا ، تعريف و مفهوم هنجار و ناهنجار بپردازيم .

آن چه كه بدان هنجار و ناهنجاري گفته مي شود از جامعه به جامعه ديگر و از زماني به زمان ديگر تغيير مي كند . چرا كه اين تعاريف بر پايه قانون هايي است كه بر جامعه و در زمان مشخص حاكم مي شود .

به طور كلي رفتار هايي كه بر طبق قانون حاكم بر يك جامعه باشند هنجار و رفتار هاي خلاف قوانين را ناهنجار مي گويند ناهنجاري شامل دو بخش است يكي استفاده از مفهوم بنيادي دور كيم از بي هنجاري و ديگري نظير و سنخ شناسي درباره پيامدهاي بي هنجاري در جامعه است .

مثلاً در يك جامعه اسلامي يك سري آداب و رسوم شرعي وجود دارد كه رفتار بر خلاف آنها ناهنجار شناخته مي شود در صورتي در جوامعي كه اسلامي نيستند همان رفتارهاي خلاف ، ناهنجار نبوده بلكه هنجار مي باشند يا اينكه يك سري از رفتارها هستند كه در تمام جوامع به عنوان هنجار شناخته مي شوند و خلاف آنها عمل كردن ناهنجار مي باشد . مثلاً قوانين راهنمايي و رانندگي و خيلي موارد ديگر . همانطور كه قبلاً اشاره كرديم بعضي از ناهنجارها در زماني ديگر هنجار شناخته مي شوند مثلاً در زمان گاليله حاكمان شرع عقيده بر اين داشتند كه زمين مركز جهان است و كساني كه عقيده آنها غير از اين بود محكوم به مرگ بودند .

دانش جامعه در برابر ناهنجارها :

ناهنجارهاي ايجاد شده در يك جامعه ممكن است ناشي از عمل نكردن به قوانين عرفي ، شيوه هاي قومي يا رسوم اخلاقي باشد كه جامعه نسبت به هر كدام از اين ناهنجاري ها واكنش متفاوتي نشان خواهد داد . اگر بخواهيم براي هريك از آن ها تنها يك رفتار نابه هنجار در سطح رسوم اخلاقي كه با واكنش شديد جامعه مواجه مي شود مثال بياوريم مي توانيم به ترتيب زناني معصوم اعتقد شرك آميز ، خيانت در امانت جاسوسي ، نفع دشمن و بالاخره استفاده از داروها ي محرك در مسابقات ورزشي را ذكر كنيم جامعه در هيچ يك از موارد فوق هيچ گونه گونه اختياري براي فرد قاتل نيست و مرتكب آن به اشد مجازات كيفر داده مي شود .

ناهنجارهاي مثبت و منفي :

به طور كلي ما داراي دو نوع نابهنجاري مي باشيم :

1- نابهنجار مثبت 2- نابهنجار منفي

نابهنجارهاي مثبت در واقع نابهنجاري هستند كه مختص به زمان و كسان هستند كه هنوز اصول اساسي شناخته نشده اند و كساني كه به اين اصول مي رسند و آنها را مطرح مي كنند كج رو شناخته مي شوند ولي بعداً با پيشرفت هايي كه صورت مي گيرد آن ناهنجار ها هنجار شناخته مي شوند

ناهنجاري هاي منفي يا كج روي هاي منفي در واقع رفتارهاي خلاف اصول اساسي هستند و سبب هرج و مرج مي گردند .

مثال هايي در اين رابطه بسيار زياد مي باشند مثال بارز اين هرج و مرج ها را مي توان در زير پا گذاشتن قوانين راهنمايي و رانندگي كه منجر به خسارات مالي وجاني مي شود را مي توان ذكر كرد .

پيامدهاي و نتيجه نابهنجاري در جامعه

افزايش نابهنجاري در جامعه پيامدهاي متعددي خواهد داشت .

نارضايتي مردم از دستگاه حكومت

ايجاد نا امني : زيرا پا گذاشتن قوانين قضايي و رعايت نكردن حقوق ديگران و افزايش دزدي در يك جامعه سبب بروز ناامني در آن جامعه خواهد شد .

عقب افتادگي جامعه

افسردگي و بيماري هاي عصبي : ايجاد سر و صداي بي مورد مثل بوق زدن يا سر و صداي مربوط به تعميرگاه هاي صافكاري و نجاري و آهنگري در يك محله كه باعث ايجاد آلودگي صوتي در يك محل مي شود سبب مي شود كه افراد آن محل دچار فشارهاي عصبي و روحي شوند .

بوجود آمدن زمينه جرم و جنايت

بالا رفتن ارقام خود كشي

ايجاد زمينه فساد و فحشا : عمل كردن بر خلاف موازين شرعي و حدود آن سبب رواج فساد در ميان افراد يك جامعه مي گردد .

از هم پاشيده شدن خانواده ها

از خود بيگانگي

كه اين ها بارزترين عواقب كج روي در جامعه مي باشند .


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,100 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file18_1484076_8912.zip8.9k