فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

مقاله درمورد بیماری دیابت

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 7

 

بیماری دیابت، پیشگیری و درمان

در بیماری دیابت (مرض قند) عدم‌وجود انسولین کافی یا عملکرد بد این هورمون باعث بالا رفتن قند خون می‌شود. انسولین هورمونی است که توسط سلول‌های بتای موجود در لوزالمعده یا پانکراس ترشح می‌شود.

 

مولكول انسولين

وظیفه اصلی این هورمون کاهش قند خون است. بالا رفتن قند خون در درازمدت سبب بروز عوارضی در سیستم‌های حیاتی بدن می‌شود.

بیماری دیابت در اصل چیست؟

بیمــــاری دیابت اختلــال در متابولیسم و سوخت‌وساز بدن است که در نتیجه آن قند خون، یعنی آن چیزی که ما به عنوان قند پلاسما در نظر می‌گیریم و اندازه‌گیری می‌کنیم، افزایش پیدا می‌کند. اهمیت قضیه این است که افزایش قند خون می‌تواند در سایر سیستم‌های اصلی بدن مثل قلب، کلیه، چشم و اندام‌‌های ما تاثیر بگذارد. در واقع آن چیزی که ما به عنوان بیماری دیابت می‌شناسیم، سندرومی است که از اختلال عملکردهای مختلف در سیستم‌های دیگر ایجاد می‌شود. به نظر می‌آید، با علم امروزه علت اصلی اینها بالا رفتن خود قند خون است؛ اما چرا قند خون افزایش پیدا می‌کند، ما دیابت را به دو زیرمجموعه و دو زیرشاخه اصلی تقسیم می‌کنیم. اگر چه هر دو نامش دیابت هست، اما در واقع آن چیزی که ما به عنوان دیابت نوع یک می‌شناسیم و معمولا در سنین پایین‌تر، در بچه‌ها دیده می‌شود، یک یا پیک سنی در حدود هفت تا ده سالگی دارد و یک پیک سنی بالاتر یا تین‌ایجری، این در نتیجه این است که سلول‌هایی که باید انسولین درست کنند، از بین می‌روند که یا به دلیل خودایمنی است که در بدن وجود دارد یا ممکن است که حتی بدون وجود خودایمنی سلول‌ها از بین بروند.

در نتیجه می‌توانیم بگوییم که در دیابت نوع یک‌، ما انسولین را در بدن نداریم. در مقابل دیابت شایع‌تری نیز در جوامع وجود دارد، چیزی که ما به عنوان دیابت نوع دو می‌شناسیم و شایع‌ترین نوع دیابت در همه جوامع مختلف دنیا هست، در آنجا ما انسولین را در بدن داریم؛ اما این انسولین یا عملکردش مشکل دارد یا اینکه گیرنده‌هایی که باید باعث عملکرد انسولین بشوند، اختلالی در آنها وجود دارد. در مجموع در دیابت نوع یک ما انسولین نداریم، سلول‌های بتا (سلول‌های بتای غده پانکراس یا سلول‌های سازنده انسولین) از بین می‌روند، اما در دیابت نوع دو یا دیابت بالغین، ما انسولین را داریم، ولی عملکرد انسولین در یکی از قسمت‌های مختلفش مختل شده است.

علائم اولیه دیابت چیست؟

وقتی که قند خون بالا می‌رود، باعث می‌شود که احساس تشنگی ایجاد شود. به این دلیل که این قند خون از کلیه دفع می‌شود، همراه خودش آب را از بدن بیرون می‌کشد و بدن آبش کم می‌شود. به دنبال آن مرکز تشنگی بدن فعال می‌شود و احساس تشنگی ایجاد می‌شود. چون قند خون که بالا می‌رود، در حقیقت یکی از منابع انرژی بدن بالا می‌رود.

بعد از مدتی سوخت‌وساز مشکل‌‌دار می‌شود و بدن احساس همیشگی کمبود انرژی، دارد‌، ضعف، خستگی، نوشیدن زیاد آب و تکرر ادرار از علائم آن هست. البته همان‌طوری که در تقسیم‌بندی دیابت گفتم، دیابت نوع یک خیلی سریع ایجاد می‌شود، چون سلول کاملا از بین می‌رود. پس معمول قضیه این است که دیابت نوع یک با این علائم کلاسیک، شامل کاهش وزن و افزایش ادرار و آب خوردن تظاهر می‌کند. بر خلاف این در دیابت نوع دو ممکن است که سیر آنقدر آهسته و تدریجی باشد که بیمار خیلی متوجه بروز بیماری نشود، چون علائم آرام آرام در طول زمان ایجاد می‌شود و ممکن است، بیمار فکر کند، اینها تطابق‌های مختلف بدنش با شرایط مختلف زمانی است. شایع‌ترین علامت دیابت نوع دو از نظر اپیدمیولوژی شاید «بی‌علامتی» باشد و باید در بین حتی پزشکان یا بیمار و جاهایی که لازم است با تست‌های غربال‌گری دنبال بیماری برویم و آن را پیدا کنیم.

چطور می‌شود، تشخیص قطعی داد که کسی دیابت دارد؟

تشخیص قطعی بیماری با آزمایش قند خون به دست می‌آید؛ اما اینکه این کار در چه مراحلی باید انجام بگیرد. اگر باز من به تقسیم‌بندی برگردم، بیمار دیابت نوع یک با علائم پر سروصدا مراجعه می‌کند، لازم نیست ما دنبالش بگردیم و آن را پیدا کنیم. وقتی با آن علائم کلاسیک آمد، با یک آزمایش قند خون معلوم می‌شود. از نظر عددی قند خون ناشتا بیشتر از ۱۲۵‌میلی‌گرم در هر ۱۰۰‌سی‌سی خون یا دی ال یا قندی که بعد از غذا باشد، حال هر موقعی که باشد، بیشتر از ۲۰۰‌میلی‌گرم در دی‌ال باشد، این اگر دو بار تکرار شود، مساوی با دیابت است. در دیابت نوع یک مریض با علائمی ‌می‌آید، ما یک تست می‌گیریم و معمولا تشخیص داده


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,100 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file20_1484078_2557.zip67.7k