فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

مقاله درمورد شیوه های صحیح مطالعه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 4

 

موضوع : شیوه های صحیح مطالعه

اصول یادگیری و مطالعه : یادگیری اساس رفتار آدمی است . بیشتر رفتارهای مردم حاصل آن چیزی است که فراگرفته اند . بطور کلی انسان با پدیده ی یادگیری می تواند رفتار اجتماعی ، عاطفی ، روانی ، عقلانی و تا حدودی جسمانی خود را بهبود بخشد . چون وضع افراد از لحاظ خوصیاتی که ذکر شده با هم متفاوت است به همین جهت جریان یادگیری نیز در افراد مختلف باشد علاوه بر این موقعیت یادگیری نیز در یادگیری مؤثر است .

عوامل مؤثر در یادگیری و مطالعه :

1) تعیین هدف : یکی از مسائل مهم در امر یادگیری و مطالعه تعیین هدف است و چنان چه در مطالعه ، هدف مشخص نباشد سرعت یادگیری ، یادآوری ، حفظ و نگه داری مختل می شود. هدفی که انتخاب می کنید باید عاقلانه و قابل دسترسی و مطابق با نیازها ، علایق و توانایی های شما باشد و برای رسیدن به اهداف خود باید حتماٌ تلاش کنید .

2) انگیزه و علاقه: آنچه در یادگیری و مطالعه نقش بسیار مهمی دارد علاقه و انگیزه است . انگیزه میل و رغبتی است که از درون شخص برمی خیزد و رفتار شخص را تحریک و آن را در جهتی معین هدایت می کند به عنوان مثال : برای یادگیری بهتر درس شیمی می توان اتم ها و مولکول ها را در ذهن تجسم کرد.

3) توجه و درک : یادگیری باید همراه با توجه و درک صورت گیرد توجه یعنی متمرکز کردن حواس برای فهم مطالب یا موضوع یادگیری و درک فرایند فعالی است که توسط آن تجربه کنونی با تجربه گذشته ارتباط می یابد و معنا پیدا می کند.

4) زمینه معلومات قبلی ، تمرین و تکرار : برای یادگرفتن مطلب موضوعی لازم است مقداری معلومات قبلی برای یادگیری فعلی وجود داشته باشد یعنی توانایی ها ، آموخته ها و تجارب قبلی هر فرد پایه و اساس یادگیری بعدی را تشکیل می دهد . از طرفی لازم است مطالبی را که یاد می گیریم در موقعیتهای متعدد و به اشکال مختلف تکرار کرده و به صورت ذهنی و عینی تمرین کنیم . یادگیری فرآیند چند مرحله ای است که داخل شدن آن به حافظه کوتاه مدت است و برای برخورداری از یک یادگیری عمیق باید از قانون طلایی که همان تمرین و تکرار مطالب آموخته شده است کمک گرفت . فراموشی طبیعت ذهن آدمی است اما می توانید با استفاده از قانون طلایی یادگیری آن را به حداقل برسانید.

5) اضطراب و حالات هیجانی : شخصی که در اثر یک تجربه به هیجان می آید دچار اضطراب می شود و تعادل روانی و روحی خود را از دست می دهد و حتی ممکن است راجع به دلیل اصلی ناراحتی خود دچار گیجی و ابهام شود و به دنبال آن انگیزه اصلی خود را از دست داده و در یادگیری دچار اختلال شود .

6) تمرکز : تمرکز حالتی است که در آن فکر در محور و مرکز سایر افکار شخص قرار می گیرد معمولاٌ افراد به دو دلیل عمده می توانند تمرکز کنند . اول این که فرد خود را مجبور به انجام کاری می بیند که تمایل و اشتیاق درونی چندانی به انجام آن ندارد بنابراین تمرکزش به صورت خود به خود از موضوع دور می افتد و این عدم تمایل باعث چندگانگی در فکر می شود. دوم تندخوانی باعث تمرکز حواس می شود بهتر است در موقع خواندن ذهن شما با موضوع دیگری که مورد علاقه شماست درگیر نباشد.

برنامه ریزی مناسب برای مطالعه

به منظور برنامه ریزی مناسب توجه به نکات زیر ضروری به نظر می رسد:

1) واقع بودن در برنامه ریزی

2) توجه به امر غیر منتظره در هنگام اجرای برنامه

3) تقسیم بندی صحیح

4) استفاده از بهترین ساعات مطالعه برای مشکل ترین مطالب

5) عدم مطالعه مطالب مشابه در یک زمان

6) مرور مطالب خوانده شده


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,100 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file55_1484120_1547.zip8.6k