فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

تحقیق درمورد انديشه هايي از شاهنامه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 17

 

چكيده

در اين پژوهش سعي شده است كه به بيان برخي از تفكرات و موضوعات مطرح شده در شاه نامه به طور بسيار مختصر به ميان آيد.

انديشه هايي از شاهنامه كه در اين تحقيق ذكر شده اند عبارتند از: انديشه اسلامي، انديشه ايراني، مقام انديشه و تفكر. اما درباره نكات اخلاقي در شاهنامه به بيان اسطوره و اخلاق، پهلوانان و اخلاق و همچنين برخورد فردوسي با استبداد پرداخته شده است. و رستم نيز با شنيدن اين سخنان كه بوي استبداد و خودكامگي ميدهد با خشم و خروش از درگاه كاووس خارج مي شود. در واقع فردوسي اينجا خودش رستم مي شود. رستم را مي سازد و بر فراز آن مي ايستد.( فرهنگ فروتن، غلامرضا)

و يا در داستان نبرد با اسفنديار

و به طور كلي مي توان گفت: كه اين تفكر استبداد ستيزي و آزادي خواهي فردوسي در سراي شاهنامه موج مي زند.

مقدمه:

شاهنامه حكيم ابوالقاسم فردوسي يكي از گنجينه هاي عظيم ادب و فرهنگ پارسي است. شاه نامه نه تنها نزد پارسي زبانان بلكه نزد تمامي ملل و در جهان ادب حرفهاي زيادي براي گفتن دارد.

آنچه شاهنامه را از ساير آثار ادبي متمايز مي گرداند، شيوه هاي خاص نگارش آن است. در واقع فردوسي با تيز هوشي تمام و با توجه به شرايط سياسي و اجتماعي و فرهنگي زمانه خود به نوشتن آن پرداخته است. در واقع آنچه ما در شاهنامه مي خوانيم تنها يك سرگذشت حماسي و يا داستاني از اسطوره ها و افسانه ها نيست، بلكه نماد خوب و كاملي از تاريخ، فرهنگ، سنتها و ادبيات يك ملت است.

حال ما چرا با داشتن چنين گنجينه هايي به آنها بها ندهيم و به مردم نشناسانيم.

شاهنامه و انديشه اسلامي – ايراني

يكي از انديشه هايي كه فردوسي در تدوين شاهنامه به وجود آن در اين حماسه بزرگ توجه فراوان كرده است، انديشه ايراني است.

به تعبير كوياجي (( فردوسي نه تنها نماينده سنت تاريخي زبان پهلوي است، بلكه نمايشگر تفكرات و عقايد فلسفي مطرح شده است در آن زبان نيز است.

فردوسي در روي آوردن به سرچشمه اساطير و تاريخ و فلسفه روزگار ساساني، حقيقتاً خوشبخت بوده است، اما از سوي ديگر، يزدان شناخت و فلسفه آن دوران با پيدا كردن نماينده و گزارشگر زيركي چون فردوسي عاقبت به خير شده است.))

(كورجي كوياجي، جهانگير،1371)

همچنين فردوسي در مقدمه خرد نمونه هايي از اين انديشه را آورده است:

((11- كه آفريدگار بسيار نيك اين مخلوقات را به خرد آفريد 12- و آنان را به خرد نگاه مي دارد 13- و به سبب قدرت خرد كه سود بخش ترين است، آنان را پايدار و بي دشمن، به جاودانگي هميشگي از آن خود كند…

43- از دستوراتي كه در دين آگاهتر و اناتر بودند، پرسيدند كه 44- براي نگاه داري تن و نجات دادن چه چيزي بهتر است 45- و آنان بنابر آنچه در دين معلوم شده است. 46- گفتند كه از همه نيكيها كه به مردم ميرسد خرد بهتر است 47- زيرا كه گيتي را به نيروي خرد مي توان اداره كرد. 48- و مينو را هم به نيروي خرد ميتوان از آن خود كرد. 49- اين نيز پيدا ست كه او رمزد اين آفريدگار گيتي را به خرد غريزي، آفريده است 50- و ادراه گيتي و مينو به خرد است))

(مترجم: تفضلي، احمد، 1364)

گذشته از اين نمونه، كه فردوسي در آن سعي داشته است كه به بيان اين انديشه ها بپردازد، ما در جاي جاي شاهنامه مي بينيم كه فردوسي به بيان انديشه ايراني و زنده كردن آن در زمانه خود پرداخته است.با توجه به اين موارد مي توان به روشني دريافت كه فردوسي به وجود اين انديشه در شاهنامه توجه بسيار داشته است.

يكي ديگر از انديشه هايي كه وجود آن را در شاهنامه، اين حماسه بزرگ ملي نمي توان انكار كرد انديشه اسلامي است، زيرا اين انديشه در جاي جاي شاهنامه موج مي زند و ابيات بسياري را در ستايش خداوند و پيغمبر مي توان در شاهنامه يافت.

براي مثال در ستايش خداوند در شاهنامه آمده است:

((به نام خداوند جان و خرد

خداوند نام و خداوند جاي


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file22_1484323_5338.zip15.1k