فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

تحقیق درمورد سيستم حفاظت از سايتهاي ارتباطي در مقابل رعدوبرق و اثرات ناشي از آن

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 14

 

بسمه تعالی

امروزه ارتباطات به يکی از ستون های زندگی تبديل گرديده و بسترهای اطلاع رسانی که دنيا را به دهکده کوچکي تبديل نموده اند سوار بر امواج خروشان ارتباطات می باشند .

در چنين وضعی ، با توجه به اهمیت برقراری ارتباطی پايدار بایستی به فکر بالا بردن ايمنی فيزيکی و الکتريکی سايتهای ارتباطی بود .

در گذشته رعد و برق و عوامل طبيعی خسارتهای جانی و مالی فراوانی به انسان وارد نموده اند . ولی امروزه ، اصابت مستقيم و يا القائات ناشی از اصابت غير مستقيم صاعقه می تواند اثرات مخربی برروی سايتهاو سيستم هاي ارتباطی گذاشته و علاوه بر خسارات فراوان مالی ، پايداری ارتباطات را نيز تهديد نمايد .

در اين مقاله سعی خواهيم کرد تمامي اثرات صاعقه بر روي سيستم هاي ارتباطي را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای عملی و استاندارد برای مقابله با آن ارائه نماييم.

تعريف يك سیستم هم پتانسیل :

وجود اختلاف پتانسیل بالا بین دو هادی الکتریکی نزدیک بهم باعث بوجود آمدن قوس الکتریکی می شود که خطر و خسارت ناشی از آن کمتر از صاعقه نیست ، بهمین دلیل در ایجاد یک سیستم حفاظتی ارت هم پتانسيل سازی از ارکان کار بوده و بدین مفهوم است که در یک مکان حفاظت شده بایستی تمامی هادی های الکتریکی ازقبیل بدنه دستگاهها ، سازه های فلزی ، لوله های آب و .... هم پتانسیل باشند زیرا در غیر این صورت این اختلاف پتانسیل باعث تخلیه شدن رعد وبرق از مسیر های نامناسب خواهد شد که احتمالاخسارت آن کمتر از اصابت مستقيم صاعقه نیست . برای ایجاد سیستم هم پتانسیل بایستی تمامی اجزاء هادی در ساختمان بگونه ای به سیستم زمین مشترك متصل گردند .

برای طراحی سيستم حفاظت از سايتهای ارتباطی در مقابل رعد و برق مولفه های فراوانی وجود دارد که مواردی در ذیل آمده است :

۱– موقعيت جغرافياي سايت ارتباطی (که بوسيله آن احتمال وقوع رعد وبرق در آن ناحيه و ضرورت نصب سيستم ارتينگ محاسبه می گردد)

۲– فاکتور تاثير سطوح خارجی ساختمان :

شکل و ارتفاع يک ساختمان با کاهش يا افزايش احتمال اصابت صاعقه به آن ساختمان مستقيما در ارتباط است .

۳– نوع ساختمان :

آجری يا بتونی بودن ساختمان و اينکه دارای اسکلت فلزی است يا نه ؟

۴– ارزش تجهیزات ارتباطی داخل ساختمان :

بسته به قيمت تجهيزات می توان مقدار هزينه مطلوب برای ايمنی آن را برآورد نمود .

در حالت كلي برای حفاظت از يک سايت ارتباطی در نظر گرفتن دو نوع حفاظت خارجی و حفاظت داخلی الزامی می باشد .

حفاظت خارجی : حفاظت خارجی سايت ارتباطی را در مقابل اصابت مستقيم رعد و برق محافظت می نمايد و از سه قسمت ذیل تشکیل گردیده است .

۱ـ برقگير ۲ـ هادی ميانی ۳ـ سيستم زمين

که هر کدام از موارد فوق دارای انواع محاسبات عديده ای می باشد که به اختصار شرح داده می شود .

برقگير :

برقگير وسيله ای است که در بالاترين نقطه ساختمان نصب گشته و اولين نقطه اصابت رعد و برق می باشد به دليل اينکه رعد و برق ازکوتاه ترين فاصله بین ابر و زمین تخليه می گردد. البته از نوک برقگير نصب شده به زاويه ۴۵ درجه تا سطح افق را مخروط ايمنی می گويند و هر جسمی که در درون مخروط ايمنی قرار گيرد ديگر در معرض اصابت مستقيم صاعقه نخواهد بود و به همين دلیل است که در بعضی موارد برای پوشش کل ساختمان سايت از چندين برقگير بصورت قفس فاراده استفاده می گردد و حتی در استاندارد ١٠٠-١٧ NFC فرانسه برای حفاظت از کاخانجات پتروشيمی و نفت و . . . پيشنهاد گرديده که در اطراف ساختمان چهار دکل نصب و هر کدام از آنها بوسيله سيم از سر به هم وصل شوند تا بدين صورت مخروط ايمنی با ضريب اطمينان بالا حاصل گردد .در حالت كلي مي توان نصب برقگير ها را با توپولوژي ساده يا مش نصب نمود

برقگير بر دو نوع است : ۱ـ برقگير غیر فعال( پسيو) ۲ـ برقگير فعال( اکتيو)

برقگير غیرفعال شامل يک ميله ی ساده ی نوک تيز است که دقيقا مخروط ايمنی از نوک آن به فاصله ۴۵درجه می باشد و در محاسبات عملی برای بالا رفتن اطمينان اين زاويه را۳۵ يا حتی پايينتر در نظر


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file121_1484608_2621.zip3.1 MB