فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

تحقیق درمورد سیستم فرمان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 18

 

سیستم فرمان

2-1- هدف از به کار گیری سیستم فرمان

سیستم فرمان ( شکلهای 1-18 1-22 ) به راننده امکان می دهد کهجهت حرکت خودرو را تنظیم و کنترل کند . اینکار به کمک میله بندیی انجام می شود که فلکه فرمان را به چرخهای فرمانگیر متصل میکند .

سیستم فرمان ممکن است دستی یا هیدرولیکی باشد . وقتی تنها منبع انرژی سیستم فرمان نیرویی باشد که راننده برفلکه فرمان وارد می کند ، سیستم فرمان خودرو دستی است در سیستم فرمان غیر دستی از یک پمپ هیدرولیک یا الکتروموتور برای کمک به نیروی راننده استفاده می شود . اغلب خودروها سیستم فرمان غیر دستی دارند تا بتوانند راحت تر پارک کنند .

طرز کار هر دو سیستم اساساً یکی است . وقتی راننده فلکه فرمان را می چرخاند ، حرکت به جعبه فرمان منتقل می شود . جعبه فرمان حرکت چرخشی فلکه فرمان را به حرکت مستقیم یا خطی چرخشی فلکه فرمان را به حرکت مستقیم یا خطی تبدیل می کند . حرکت خطی از طریق میله بندی فرمان یا میل فرمانهای چپ و راست متصل به بازروهای سگدست فرمان (1-19) یا شغالدستهای چپ و راست عمل می کند در نتیجه سگدست فرمان روی سیبکها به طرف داخل یا خارج حرکت میکند (1-20) این حرکت سبب پیچیدن چرخها و لاستیکها به چپ یا راست برای هدایت خودرو می شود .

فرمان دستی

2-2- اجزای سیستم فرمان

سیستم فرمان سه جزء اصلی دارد :

1- فلکه فرمان و مارپیچ فرمان که حرکت دست راننده را به جعبه فرمان انتقال می دهند .

2- جعبه فرمان که مزیت مکانیکی (2-6) را افزایش می دهد و حرکت چرخشی فلکه فرمان را به حرکت خطی تبدیل می کند .

3- میله بندی فرمان که حرکت خطی را به شغالدستها انتقال می دهد .

2-3- انواع جعبه فرمان

در خودروها نیز از دو نوع جعبه فرمان استفاده میشود . این دو نوع جعبه فرمان عبارت اند از جعبه فرمان ساچمه ای (شکل 2-1الف ) و جعبه فرمان اره ای ( شکل2-1 ب ) هر دو نوع جعبه فرمان می توانند دستی یا غیر دستی باشند .

بعضی از خودروها جعبه فرمان حلزونی دارند این نوع جعبه فرمان شبیه جعبه فرمان ساچمه ای است در هر دو جعبه فرمان از هزار خاری و میله بندی فرمان متوازی الاضلاع استفاده می شود که در شکل 2-1 ( الف ) نشان داده شده است . هزار خاری فرمان محور خروجی جعبه فرمان را به میله بندی فرمان متصل می کند .

2-4 جعبه فرمان ساچمه ای

کامیونها و اتومبیل های بزرگ غالباً جعبه فرمان ساچمه ای دارند (شکل2-2 ) در این نوع جعبه فرمان سر داخلی محور خروجی یک تاج خروسی دارد تاج خروسی قطاعی از یک چرخدنده است . محور خروجی را محور تاج خروسی یا پینیون فرمان می نامند .

دانه های تاج خروسی با دانه های شانه ای مارپیچ فرمان درگیر می شود . این شانه ای روی حلزونی حرکت میکند که به سر مارپیچ فرمان متصل است . ساچمه ها در شیارهای داخل شانه ای مارپیچ فرمان و در حلزونی می غلتند .

وقتی مارپیچ فرمان می چرخد ، حلزونی ساچمه ها را با غلتش در شیارها وادار می کند . ساچمه ها در حین غلتیدن شانه ای مارپیچ فرمان را به حرکت به طرف بالا یا پایین حلزونی وادار می کنند حرکت شانه ای مارپیچ فرمان سبب چرخش پینیون فرمان می شود . در نتیجه هزار خاری فرمان ( شکل2-1 الف ) به نوسان در می آید و میله بندی فرمان را وادار به پیچاندن چرخها می کند .

ساچمه ها تنها واسطه تماس بین حلزونی و شانه ای مارپیچ فرمان اند . در نتیجه اصطکاک کاهش می یابد در حین کار کردن فرمان ساچمه ها از یک سر شانه ای مارپیچ فرمان به سر دیگر آن می روند و باز می گردند . وقتی ساچمه ها به انتهای شیار داخل شانه ای مارپیچ فرمان می رسند ، وارد کانالهای شانه ای فرمان می شوند ( شکل 2-2) سپس از این طریق به سر دیگر شانه ای مارپیچ فرمان باز می گردند .

2-5 جعبه فرمان اره ای

بیشتر خودرهای کوچک جعبه فرمان اره ای دارند ( شکل 2-3 ) در این جعبه فرمان یک دنده پینیون بر سر مارپیچ فرمان نصب شده که با دندانه های یک دنده شانه ای درگیر می شود .میل فرمانها دو سر دنده شانه ای را به شغالدستها متصل می کنند . وقتی فلکه فرمان می چرخد دنده پینیون دنده شانه ای را به طرف چپ یا راست می راند . این حرکت سبب حرکت میل فرمانها و شغالدستها میشود که سگدستها و چرخها را به طرف داخل یا خارج می پیچانند .

سرهای داخلی میل فرمانها ساچمه هایی دارند که در بوشهای واقع در سرهای دنده شانه ای جای می گیرند ( شکل 2-3 ) در نتیجه سرهای خارجی میل فرمانها می توانند همراه با سگدستها و چرخها بالا و پایین بروند گردگیرهای لاستیکی انعطاف پذیر مانع ورود گرد و غبار و آب به جعبه فرمان می شوند .

بسیاری از سیستمهای فرمان شغالدست فرمان دارند که بین لوله فرمان و جعبه فرمان نصب می شود ( شکل2-3 ) در سر بالایی میل واسط یک قفل گاردان و در سر پایینی


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file122_1484610_1447.zip16.8k