فروشگاه جامع تحقیقات دانشجویی

پرفروش ترین محصولات

تحقیق درباره ويروس2

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 50

 

تعريف ويروس

به زبان ساده مي توان گفت ويروس، برنامه مخفي و كوچكي است كه باعث آلوده شدن برنامه هاي ديگر مي شود و مي تواند داده ها را دستكاري و يا تخريب نموده، سرعت سيستم را كاهش داده، باعث اغتشاش و عدم كارائي كامپيوتر شود.

مهمترين خصوصيت ويروس قدرت تكثير آن است. ويروس ها براي تكثير نياز به يك برنامه اجرائي دارند .يعني بيشتر ويروس ها در فايل هاي اجرائي جاي مي گيرند و آنها را آلوده مي‌كنند و كمتر ويروسي پيدا مي شود كه در يك فايل غير اجرائي جاي بگيرد و بتواند از طريق آن تكثير شود .بنابراين ويروس برنامه اي است كه مي تواند نسخه هاي اجرائي از خود را در برنامه هاي ديگر قرار دهد. برنامه آلوده به ويروس مي تواند هر برنامه سيستمي يا كاربردي باشد كه شرايط مورد نياز براي پذيرش ويروس را داشته باشد. برنامه آلوده نيز، قادر است برنامه هاي ديگر را آلوده كند.

از آنجائيكه ويروس ها مي توانند به تمام فايل هايي كه توسط سيستم اجرا مي شوند، اضافه شوند به آنها خود تكثير مي گويند.

با وجوديكه ويروس ها توسط برنامه نويسان مجرب و حرفه اي نوشته مي شوند، ولي برخي ها تصور مي كنند كه خود به خود و به طور تصادفي وارد سيستم مي شوند. ولي فرد كوهن و ساير كارشناسان احتمال به وجود آمدن ويروس به طور تصادفي را بسيار كم دانسته اند. زيرا:

a-گر طول برنامه ويروس هزار بيت فرض شود.

b-اگر پنجاه درصد از بيت ها صحيح فرض شوند.

c-اگر فرض كنيم با پانصد تغيير در برنامه، ويروس كامل مي شود.

آنگاه احتمال به وجود آمدن ويروس برابر است با :

 

با فرض هاي فوق كه شرايط مطلوبي براي ايجاد خود به خودي ويروس است عددp برابر مقدار كوچك مي شود كه شانس بسيار كمي براي بوجود آمدن و تكامل ويروس به طور تصادفي است.اما نرم افزارهاي موجود معمولا داراي روال هاي خواندن و نوشتن داده ها و... هستند كه اين نشان دهنده وجود توابع اساسي ويروسها، در برنامه ها است. بنابراين برخي احتمال به وجود آمدن ويروس به طور تصادفي را ، با احتمال بسيار كم مي پذيرند.

مقايسه ويروس هاي بيولوژيكي و كامپيوتري

به كار بردن كلمه ويروس براي اين برنامه ها، به دليل شباهت فراوان آنها با ويروس هاي بيولوژيكي است كه در بدن موجود زنده فعاليت مي كنند. بنابراين ويروس هاي كامپيوتري را مي توان با ويروس هاي بيولوژيكي مقايسه كرد. ويروس هاي بيولوژيكي رشته هايي از اسيد نوكلئيك همراه با پوشش پروتئيني هستند كه به تنهايي هيچ اثري از حيات ندارند مگر اينكه به يك سلول زنده به عنوان ميزبان وارد شوند. پس از ورود ويروس هاي بيولوژيكي به بدن، آنها شروع به فعاليت كرده و فعاليت‌هاي سلول ميزبان را متوقف مي كنند. ويروس‌هاي بيولوژيكي در بدن ميزبان مي توانند توليد مثل كرده و ويروس هاي جديد به وجود آورند.

ويروس هاي كامپيوتري مانند ويروس هاي بيولوژيكي به تنهايي نمي توانند فعاليت كنند و همانند ويروس هاي بيولوژيكي نياز به ميزبان دارند. ويروس هاي كامپيوتري به طور غير فعال در برنامه ميزبان باقي مي مانند تا در شرايط مناسب فعال شده و عمليات تخريبي و تكثير خود را آغاز كنند. شرايط مناسب براي فعاليت ويروس ها، بسته به نوع آنها متفاوت است. راه اندازي سيستم، اجراي يك برنامه اجرائي و ... باعث فعال شدن ويروس ها مي شود. در برخي موارد، يك تاريخ مشخص باعث فعاليت ويروس مي شود.

بايد توجه داشت هيچ كامپيوتري در برابر ويروس مقاوم نيست. اگر كامپيوتري در حال حاضر فاقد هر نوع ويروس باشد، آن وقت كامپيوتر به ويروس آلوده نمي شود، اگر:

a- هيچ نوع ديسكت يا “سي دي” در آن مورد استفاده قرار نگيرد .

b- به شبكه متصل نباشد.

يعني همه درگاه هاي ارتباطي را بايد كنار بگذاريد. كه البته كامپيوتري كه قادر به انجام اين كار باشد نادر و كمياب است. در صورت وجود چنين كامپيوتري ميتوان گفت ويروس به صورت مستقيم يعني تايپ خود برنامه ويروس مي تواند اين كامپيوتر را آلوده كند

محل فعاليت ويروس

بعضي ويروس ها بر روي فايل هاي با پسوند exe و بعضي از آنها بر روي فايل هاي با پسوند com و بعضي ديگر بر روي هر دو دسته اثر مي گذارند. بنابراين مي توان گفت : يكي از محل هاي وجود ويروس، فايل هاي اجرايي است. پسوندهاي رايج فايل هايي كه توسط ويروس ها آلوده مي شوند عبارتند از:

EXE-COM-SYS-BIN-OVL-DLL-SCR-DOC-DOT-OVR-APP-XTP

بعضي از ويروس ها علاقه خاصي به بوت سكتور و پارتيشن تيبل دارند. ويروس هاي بوت سكتور، جاي بوت سكتور را با برنامه خودشان عوض مي كنند. اگر ويروس ها بيش از يك سكتور نياز داشته باشند، سكتورهاي ديگري از ديسك را به كار مي برند و در اين صورت در FAT آنها را به عنوان “ بد سكتور“ علامت گذاري مي كنند تا از نوشتن روي آنها جلوگيري شود و اكثر برنامه هاي كمكي مانند نورتن نيز نمي توانند محتويات اين سكتورهاي به ظاهر خراب را نمايش دهند.

وقتي فايل آلوده به ويروس را اجرا كنيد، ويروس در حافظه قرار مي گيرد و در آنجا مقيم مي‌شود. پس از آن، هر وقت فايل سالمي را اجرا كنيد، براي اجرا به داخل حافظه مي رود، و ويروس مقيم در حافظه خود را به آن متصل مي كند و بالاخره فايل آلوده در ديسك ذخيره مي شود. بيشتر ويروس ها مانند برنامه هاي مقيم در حافظه عمل مي كنند. برنامه هاي مقيم در حافظه پس از اجرا، جاي خود را در حافظه از دست نمي دهند. محل حافظه اين برنامه ها با روش خاصي اداره مي شود و در اختيار برنامه هاي ديگر قرار نمي گيرد. ويروس هاي مقيم در حافظه كنترل سيستم عامل را در دست مي گيرند و فر آيندهاي ورودي/خروجي ، مترجم هاي فرمان و ... را تحت كنترل مي گيرند. اما بعضي از ويروس ها فقط در حافظه قرار مي گيرند و نمي توانند مانند برنامه هاي مقيم در حافظه عمل كنند. يعني تنها از اقامت در حافظه استفاده مي كنند و نمي توانند تحت عنوان وقفه ها سيستم عامل فعاليت نمايند.

برخي از ويروس ها بر روي برنامه هاي غير اجرائي يا داده اي اثر گذاشته و آنها را غير فعال مي كنند. ويروس ها، فقط مي توانند به فايل ها داده اي صدمه بزنند، اما نمي توانند همه انواع آنها را آلوده كنند. در نتيجه فايل هاي داده اي نيز نمي توانند كامپيوتر را آلوده كنند.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,200 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file10_1651133_8261.zip40.4k